Enter Enea Festival 2015 z nowymi akcentami i nowym sponsorem

150x110

Teksty Mirona Białoszewskiego i Juliana Tuwima połączone z kompozycjami Mateusza Pospieszalskiego i Leszka Możdżera oraz występem artystów wrocławskiego Teatru Capitol – to tylko jedna z propozycji piątej już edycji Festiwalu Enter. Muzyczne spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim stały się już tradycją Poznania. W tym roku 2 i 3 czerwca miłośnicy muzyki i natury spotkają się z artystami, którzy chętnie dzielą się swoim entuzjazmem z publicznością Enter Enea Festival. Od tego roku Festiwal zmienia nazwę dzięki zaangażowaniu sponsora tytularnego. Została nim firma Enea, renomowany sprzedawca prądu.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko z powodu jubileuszu pięciolecia. Na scenie znów pojawią się ulubieni artyści enterowej publiczności. Michael Wollny, który zauroczył publiczność pierwszej i był niespodzianką drugiej edycji oraz Atom String Quartet - niepowtarzalny, zaskakujący improwizacjami polski kwartet smyczkowy, który cieszy się uznaniem publiczności na całym świecie. Nowością programu Enter Enea Festival będzie dużo większe znaczenie sztuki słowa. Pierwszego dnia scenę zdominują „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w kompozycji Leszka Możdżera oraz „Bal w Operze” Juliana Tuwima w koncertowej wersji legendarnego spektaklu Teatru Capitol z 2003 roku.

- Tegoroczny Festiwal to święto słów i dźwięków. Będzie miał swoich bohaterów nie tylko w osobach instrumentalistów, którzy poza świetnym warsztatem, uosabiają to, co w muzyce najważniejsze – wolność, polot, wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. Wraz z aktorami i wokalistami zabierze nas w świat polskiej poezji. Świat, w którym rządzi słowo - komentuje Leszek Możdżer.

Na tegoroczny Festiwal jak co roku złoży się sześć koncertów, tworzących szeroką muzyczną panoramę. Od klasycznego jazzowego trio rumuńskiego pianisty Sorina Zlata, przez mocne, amerykańskie granie Ambrose Akinmusire Quartet, do fantazyjnego połączenia fortepianu z klawesynem i gitarą, w koncercie „Wunderkammer”. Oczekiwanym wydarzeniem jest też koncert otwierający drugi dzień Festiwalu – utwory Leszka Możdżera na fortepian, wibrafon i kwartet smyczkowy zagrają wraz z kompozytorem Dominik Bukowski i Atom String Quartet. Łącznie, na scenie Festiwalu zobaczymy blisko sześćdziesięciu muzyków.

Od tego roku energię Festiwalu wzmacnia Enea, sprzedawca, dystrybutor i producent energii elektrycznej. Enea to jedna z największych polskich firm, która w szczególny sposób jest związana z Poznaniem i Wielkopolską.

- Jesteśmy mecenasem kultury trafiającej do różnych grup odbiorców. Od fanów legendy polskiego rocka, zespołu Perfect, któremu towarzyszymy podczas trasy koncertowej z okazji 35-lecia działalności artystycznej, przez Festiwal Spring Break odkrywający „świeżą krew”, aż po mecenat nad Teatrem Wielkim w Poznaniu. Enter Enea Festival ma już ugruntowaną pozycję na mapie polskich wydarzeń muzycznych i ściąga do Poznania melomanów z całego kraju. Współpraca z wybitnymi muzykami, zaangażowanymi w projekt na tak wysokim poziomie artystycznym daje nam świetne możliwości wzmacniania relacji z Klientami – mówi wiceprezes Enei, Dalida Gepfert.

Jak co roku, Enter Enea Festival poprzedzi wernisaż wystawy w ABC Gallery oraz odsłonięcie nowego obiektu w Visual Parku, którego kuratorem jest galeria Katarzyny Jankowiak-Gumnej. 1 czerwca, o godz. 19.00 Bartosz Kokosiński, nominowany do Paszportów Polityki i zwycięzca rankingu młodych artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas Sztuki”, zaprezentuje w Galerii wystawę „Opary”, a nieopodal, na ścianie Motelu Strzeszynek „Obraz Pożerający Narzędzia Rekreacji”.

Leszek Możdżer programuje poznański Festiwal od jego pierwszej edycji, czyli od 2011 roku. Do współpracy zaprosił go Jerzy Gumny, manager i mecenas kultury, prezes i fundator Fundacji Europejskie Forum Sztuki.

Enea to jedna z największych w kraju firm. Zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Ma 2,5 miliona Klientów. Odpowiada za bezpieczeństwo dostaw prądu dla mieszkańców północno-zachodniej Polski.


dostarczył infoWire.pl